הייטק - מבוא

משחר הקמתה, שמה ותדמיתה של העיר אשדוד נקשר במידה לא מבוטלת עם הנמל ובתי הזיקוק הממוקמים בה. לאורך עשוריה הראשונים של העיר אלו היו מקומות התעסוקה המהותיים והעיקריים בעיר, ואולם בשנים האחרונות חווה העיר מהפך, בדרכה להפוך למטרופולין כלכלי חברתי ותרבותי.

לצד כבישים חדשים ורחבים, כיכרות ומרכזי מסחר ותעשייה מתקדמים, מתהדרת כיום אשדוד בדור עבודה מפותח ומשכיל, המחפש ללמוד ולהרחיב אופקים. חלק בלתי מבוטל מהצמיחה המקצועית נובע מההתפתחות שוק התעסוקה בעיר בכלל, ובפרט – שילוב תחום ההייטק אותו יוזם במלוא הנחישות יחיאל אבו.

היסטוריה

נדבך משמעותי בחזון האישי של יחיאל אבו לפתח ולקדם את העיר אשדוד, לצד הבנייה הענפה, פיתוח המסחר והקמת תחום המלונאות – היה משיכה של ענף ההייטק לעיר.

במסגרת מימוש החזון, פעל אבו לאורך השנים באופן נמרץ על מנת להביא את העיר ממצב שבו לא קיימת כל היתכנות או כוונה להקים תעשיית הייטק בעיר, ועד ליציאתו לדרך, לפני כמעט עשור, של הפרויקט השאפתני שמיועד להוות את מרכז ההייטק הגדול בדרום.

השלב הראשון בתכנית היה ייעוד עתודת הקרקע שבבעלות החברה להייטק. לאחר מכן, רכשה חברת אבו יחיאל 50% ממניות חברת אלבטק שמפתחת שבבים, והצליחה להביאה להקים מפעל בעיר, שכיום מעסיק מעל 1,000 עובדים מהעיר ומהפריפריה שסביבה, ונמצא בתהליך קבוע של גדילה ופיתוח.

בשנת 2019 השתתף יחיאל אבו בטקס הנחת אבן הפינה לפארק ההייטק. בטקס, זכה לחנוך את הפארק עליו חלם, עמל ונלחם במשך שנים, ולשתף את חזונו האישי לספק מקומות תעסוקה איכותיים לתושבי אשדוד והסביבה בכל הגילאים והמגזרים.