פרויקטים בתחום ה‏‏אנרגיה

אנרגיה מבוססת דלקים

בשנה החולפת ביצעה הקבוצה עסקת ענק בענף האנרגיה תוך שהיא רוכשת את חברת פי גלילות מקבוצת דלק של יצחק תשובה – ארבעה מסופים המהווים 40% מיכולת האחסון והניפוק של המשק הישראלי, תמורת 720 מיליון ₪.

במסגרת העסקה קיבלה החברה לידיה את אדמות פי גלילות הממוקמות באזור התעשייה הצפוני של אשדוד (330 דונם), בבאר שבע (108 דונם), בחיפה (31 דונם) וכן שטחים נוספים בירושלים (357 דונם), מתוך שאיפה להפכם לקרקע מניבה.

המסוף הממוקם בשכונת הר נוף בירושלים עתיד להיסגר, והקרקע מיועדת לשנות את יעודה למגורים. לאחר פינוי חוות המכלים, יוקם בשכונה מתחם מגורים של למעלה מ-1300 יחידות דיור.

קבוצת אבו היא בעלת הנדלן של המסופים, ותפעולם נמכר בשנת 2021 לחברת גדות מסופים בע"מ.

אנרגיה ירוקה

בשנת 2020 רכשה אבו יחיאל את מטמנת הפסולת "שריג", השוכנת בסמוך לכביש 4 בתחומי מועצה אזורית חבל יבנה. האתר מיועד לפינוי, מחזור והטמנה של פסולת יבשה כגון פסולת בניין ואסבסט ופסולת תעשייתית, והוא נהנה משטח הטמנה גדול של כ-200 דונם. לפני קרוב לעשור נסגר האתר, והניסיונות לחדש את פעילותה עלו בתוהו.

אחד מיתרונותיה של המטמנה הוא הבלעדיות שלה באזור, הנובעת מהיעדר מטמנות נוספות בסדר גודל דומה באזור המרכז, עובדה שמאלצת את אלה הנזקקים לשירותי הטמנת פסולת להרחיק עד לדרום או לצפון, ומייקרת משמעותית את עלויות פינוי הפסולת.

מיום הרכישה עומלת אבו יחיאל על הכשרתו וחזרתו של האתר לפעילות, שצפויה לצמצם משמעותית את תופעת השלכת הפסולת הפיראטית אשר הפכה נפוצה באזור זה – בהיעדר אתר הטמנה פעיל בשנים האחרונות.

בהמשך יוקם במקום מרכז מבקרים והדרכה חינוכית בנושא פעילות המחזור ושמירה על הסביבה, כאשר קיימת הכוונה גם להקים באתר מערך לוחות סולריים לצורך ייצור חשמל באמצעות אנרגיה ירוקה.